ASC i podobne automatyczne systemy wyciszenia szumu - FAKTY I MITY

Producenci radiotelefonów CB kuszą początkujących użytkowników systemami automatycznego wyciszenia szumów. Każdy producent stosuje swoją nomenklaturę - przykładowo President nazywa swój system ASC (automatic squelch control), Uniden DSC (dynamic squelch control) a koreański Yosan ASQ (automatic squelch).

Każdy z tych systemów z opisów marketingowców brzmi po prostu świetnie. "Tylko włączę radio i to wszystko, co muszę zrobić, będę słyszał wszystko czysto i wyraźnie bez szumów" - myśli przeciętny Kowalski.

Nie do końca tak jest. W sieci można znaleźć mnóstwo błędnych informacji na temat działania tych systemów, co w praktyce prowadzi do kuriozalnej sytuacji, w której użytkownik za podstawowe kryterium wyboru radia uważa automatyczną blokadę szumów. Jednocześnie ten sam niedoinformowany Kowalski gotów jest poświęcić model radia z ręcznym RF Gainem na rzecz tego z automatem (bo w teorii jest wygodniejszy).

Jak działają systemy typu ASC?

Upraszczając: każde radio posiada bramkę szumów odpowiedzialną za wpuszczenie bądź nie sygnału o konkretnej wartości. Automatyczny squelch to przeważnie ustawienie konkretnej wartości, przeważnie dość wysoko, by ograniczyć przebijanie się szumów. Główną zaletą dobrze skalibrowanego ASC jest niski poziom szumów, ale odbywa się to kosztem znacznej utraty zasięgu. Bardziej obrazowo ujmując - tracimy ok. 2/3 zasięgu po włączeniu automatycznej bramki.

Rezultatem użytkowania automatycznej bramki oraz krótkiej anteny 50cm jest mizerny zasięg ok. kilometra.

Należy pamiętać, że znaczna część systemów (np. ASC w President Johnny II ASC, Harry II ASC, Walker ASC) obarczona jest poważną wadą, która polega naobcinaniu całkiem wyraźnych rozmów. Efekt jest taki, jakby rozmówca się jąkał. Tą samą rozmowę możemy swobodnie kontynuować jeśli skorzystamy z ręcznych ustawień bramki szumów. Wniosek: automat jest ustawiony na zbyt mocną wartość.

Obrazuje to film z naszego kanału YouTube przedstawiającego Stabo XM 3001 (to samo co Johnny II ASC):

http://youtu.be/5Mh9LTvRRio

 

ASC w tych modelach poprawiamy w naszym serwisie, by wyeliminować ten efekt:

http://www.youtube.com/watch?v=Z42TI1caNQs&feature=plcp

 

Jak widać jest wyraźna poprawa. Chciałbym jednak wyraźnie zaznaczyć, że wyjmując wyżej wymienione nowe radia z pudełka system ASC będzie się zachowywał jak na pierwszym filmie. Niezbyt dobrze, prawda?

Fabryczny układ ASC President poprawił dopiero w najnowszych modelach, m. in. Johnny III ASC, Harry III ASC, Truman, Tommy, Teddy. W tych modelach automat działa poprawnie i jego jedyną wadą jest znaczna utrata zasięgu.

W radiotelefonach Yosan oraz Lafayette układy działają na takim samym poziomie jak najnowsze ASC President. Wady oczywiście pozostają te same.

Automat znacznie ogranicza zasięg odbioru - FAKT

Jak już wcześniej wspomniałem, zasięg odbiorczy jest znacznie ograniczany przez systemy tego typu (1/3 maksymalnego zasięgu w danych warunkach). Pamiętajmy o tym przy wyborze anteny. Do tego aspektu jeszcze wrócimy.

Automat sprawia, że radio jest bezobsługowe - MIT

Nieprawda. Posiadając skuteczną antenę (przyjmijmy za wzór popularną Sirio ML-145 142cm) automat nie sprawi, że radio będzie bezszumowe w warunkach dużego natężenia rozmów w eterze. Tutaj najbardziej przydaje się pokrętło RF Gain, które płynnie ograniczy czułość odbiornika. Z kolei, gdy zdecydujemy się na wariant: radio z automatycznym wyciszaniem szumów i krótszą, a tym samym mniej skuteczną antenę może się okazać, że zasięg jest zbyt mały i tu wracamy znowu do punktu wyjścia.

Automatyczna blokada szumów lepiej pracuje z długą anteną - FAKT

Przy dłuższej antenie dobrze odbierany sygnał będzie głośniejszy oraz wyraźniejszy - czyli będzie posiadał wyższą wartość (powyżej punktu) automatycznej blokady) i zostanie przekazany na głośnik.

Wcześniej wspomniane radiotelefony Johnny II ASC czy Walker ASC nie ujawniają swojej wady cięcia rozmów przy... długich antenach 200cm. Natomiast przy antenach krótkich mamy to, co słychać na filmie pierwszym.

Automat to najważniejsza cecha radioodbiornika - MIT

Żaden, nawet najlepszy automat nie decyduje o kulturze pracy samego odbiornika radiotelefonu. Przykładowo Harry III ASC posiada bardzo dopracowaną automatyczną blokadę szumów - tylko efekt zabija płaski dźwięk z głośnika - trudno bowiem wyłowić co mówi rozmówca. Efekt ten pogłębia się, gdy pracowaliśmy wcześniej z "soczystym odbiornikiem" (np. President Walker, JFK II ASC).

W artykule pt. "Gałkologia" wyjaśniam dlaczego tak bardzo istotną funkcją w radiu jest RF Gain i na czym polega jego przewaga nad blokadą szumów.

Automat to niezbędna funkcja w CB radiu - MIT

Wystarczy spojrzeć na radiotelefony najwyższej klasy - np. RCI 2950 DX, SuperStar 3900, czy też kultowy President Herbert I. Czy któreś z tych radiów posiada automatyczną blokadę szumów? To nie automat decyduje o tym, czy radio jest warte uwagi.

Automatyczna blokada szumów jest lepsza od ustawienia manualnego - MIT

Ustawienie manualne pozwala precyzyjniej dobrać próg otwarcia bramki - automatu nie da się regulować z poziomu pokrętła. Można to tylko zrobić za pomocą regulacji w środku radia, co dla większości oznaczać będzie wizytę w dobrym serwisie CB. Nie ma automatycznej blokady, która przepuściłaby większą ilość sygnałów niż dobrze ustawiony manualny SQ. Dobrze ustawiony SQ to zdecydowanie większy zasięg. W przypadku długich anten i sprzyjających warunków – nawet kilka kilometrów!

Nie dajmy się oszukiwać marketingowcom i sponsorowanymi opiniami w porównywarkach cenowych - ustawienie pokręteł w radiu to nie jest fizyka jądrowa tylko prosta rzecz, którą opanuje każdy. Działanie pokręteł oraz ich ustawienie również jest opisane w art. "Gałkologia stosowana".

Na sam koniec zaprezentuję pracę President Johnny II ASC przed i po poprawkach ASC w naszym serwisie KONEKTOR.

Johnny II ASC fabryczny egzemplarz

Johnny II ASC poprawione ASC

Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że poprawa dotyczy głównie zwiększenia czułości systemu i wyeliminowanie cięcia wyraźnych rozmów, ale samo używanie automatu i tak wiąże się z dużą utratą zasięgu o czym wcześniej wspomniałem.

I tym optymistycznym akcentem zachęcam wszystkich początkujących amatorów CB do przemyślenia automatycznej blokady szumów w kontekście głównego kryterium radia CB.